The 2016 All-PA Holstein Association Award Winners ARE…….

The 2016 All-Pennsylvania Awards were presented at the Pennsylvania Holstein Association Awards Program held during the Annual Convention in Scranton, PA. The All-Pennsylvania Awards are given to the top animals in each of twenty classes from the major shows sponsored by the Pennsylvania Holstein Association. Animals shown at the Spring Show, Fall Show and one of six Regional Championship Shows earned points toward All-Pennsylvania honors.

In 2016 some 1,119 head were shown at Pennsylvania Holstein sponsored shows with 50 head earning All-Pennsylvania recognition.

The 2016 All Pennsylvania Awards are as follows:


Spring Calf

All-PA                                                Heart & Soul JK Dempsey Glitz                   Doug Boop, Millmont

Reserve                                   Campbell-Run G Chip Amelia                       Sarah Campbell, Ford City

Honorable Mention                Smith-Hollow Sid Labelle                               Jenna Smith, Martinsburg


Winter Calf

All-PA                                                Buroco Aftershock Alana                               Kelly Johnson, York

Reserve                                   Plum Line Aftershock Aquake                       Patrick Carey, Titusville

Honorable Mention                All Glo Goldchip Kappucino Et                    Justin & Ashley Kaufman, Berlin


Fall Calf

All-PA                                                Brook Corner Door Welch Et                         Brook Corner Holsteins, Lebanon

Reserve                                   Pappys Doorman Rousey Et                         Lenhart, Yardley & Smith, Martinsburg

Honorable Mention                Heart & Soul JK Brady Georgia                     Douglas Boop, Millmont


Summer Yearling

All-PA                                                Gretz Moses Ella                                            Campbell Run Farms, Ford City

Reserve                                   Heart & Soul Sammy Ricki                             Matthew Boop, Millmont

Honorable Mention                Lyn Haven Armani Della                                Olivia Claypoole, Worthington


Spring Yearling

All-PA                                                Plum Line Alexander Ava                               Courtney Carey, Titusville

Reserve                                   Oakfield Windbrook Dizzy                            Campbell & Evans, Ford City

Honorable Mention                Coredale Armani Destiny                               Amanda Thompson, Wellsville


Winter Yearling

All-PA                                                Plum Line Attic Karmen                                 Brooke Carey, Titusville

Reserve                                   Blondin Sid Nadeige                            Hlavaty, Hoover, Pavelski & Shaw, Lititz

Honorable Mention                Dunns Pride WNDK Carmelo Et                   James Dunn, New Ringgold


Fall Yearling

All-PA                                                Welk Crest Aspen Diamond Et                      Kyle Welk, Peach Bottom

Reserve                                   Ko Klassic Glauco Genevieve                        Jason Lehman, Jonestown
Honorable Mention                Dunns Pride Barbwr Trinity                          James Dunn, New Ringgold


Junior Best Three

All-PA                                                Plum Line Holsteins                                       Patrick Carey, Titusville

Reserve                                   Heart & Soul Holsteins                                   Douglas & Jennifer Boop, Millmont

Honorable Mention                Brook Corner Holsteins                                  Reid & Diane Hoover, Lebanon



Yearling in Milk

All-PA                                                Dryhouse M Corvette Layla                          Natalie Yoder, Belleville

Reserve                                   OCD Bradnick Calliope-Et                             Mary Jane Stoltzfus, Berlin

Honorable Mention                Londondale Jacey Elite                                   Jordan London, Punxsutawney


Junior 2-Year Old

All-PA                                                Brook Corner Atwood Mariah                       Aaron Hoover, Lebanon

Reserve                                   Oakfield Gold Chip Dare Et               Sarah Campbell & Evan Creek, Ford City

Honorable Mention                Heart & Soul Armani Rachael             F. Hayden Weaver, Ephrata


Senior 2-Year Old

All-PA                                                Joy Will Atwood Merry                                Brooke Hostetter, Oxford

Reserve                                   Starmark HP Rumor Has It Et                        Lloyd & Denise Pease, Susquehanna

Honorable Mention                Knob Hill Aftershock Bobbie                         Jordan Zimmerman, East Earl


Junior 3-Year Old

All-PA                                                Windy Knoll View Ponyup                            Brinkley Burdette, Mercersburg

Reserve                                   Brook Corner Amazin Wesley                       Reid Hoover, Lebanon

Honorable Mention                Reeber Goldwyn Leona Et                             Katelyn Nolt, Canton


Senior 3-Year Old

All-PA                                                Pennwood Goldchip Madison                                    Justin & Ashley Kaufman, Berlin

Reserve                                   MS Daisys Gold Dreamer Et                         Hlavaty, Seipt & Brook Corner, Lititz

Honorable Mention                Pennwood Brokaw Tiana                               Elizabeth Stoltzfus, Berlin


Four Year Old

All-PA                                                K-E-B-A Jasper Prada Et                               Mitchell Morgan, Troy

Reserve                                   Clayholm Atwood Esme        Claypoole & Campbell Run Holsteins, Ford City

Honorable Mention                Sweet Peas Atwood Marissa                          Lloyd & Denise Pease, Susquehanna


Five Year Old

All-PA                                                BVK Atwood Abbie Et                                  Denise Pease, Susquehanna

Reserve                                   Penn Gra Dolman Dallas Et                            Coy Campbell, Gratz

Honorable Mention                Five Forks Shaw GW Goldy                          Tyler Shaw, Williamsburg


6 Years & Over

All-PA                                                C-Cove Phoenix Lulu                                      Cessna Brothers, Clearville

Reserve                                   Windy Knoll View Pandego Et                       Justin Burdette, Mercersburg

Honorable Mention                Luck E Goldwyn Aaliyah Et                          Jesse Kline, Myerstown


125,000 LB Cow

All-PA                                                C Cove Goldwyn Lupe Et                              Cessna Brothers, Clearville

Reserve                                  Walk Le Cold Queenberry                              Leroy & Brenda Walker, Thomasville

Honorable Mention               Brook Corner Shot Winter Et                         Reid Hoover, Lebanon


Best Three Females

All-PA                                                Walk Le Holsteins                                          Leroy & Brenda Walker, Thomasville

Reserve                                   Brook Corner                                                  Brook Corner LLC, Lebanon

Honorable Mention                Cessna Brothers                                              Cessna Brothers, Clearville

Produce of Dam

All-PA                                                Arethusa Dundee Melissa                              Sweet Peas Holsteins, Susquehanna

Reserve                                   Walnut Stuff Pepsi Et                                     Amanda Voll, Springville

Reserve                                   Carrousel Talent Lyn                                      Mt Glen Farm, Columbia Cross Roads

Reserve                                   Lake Effect Duram Wowzer                           Rebecca Benedict, Waynesboro

Reserve                                   Smith Hollow Adolph Lilo                             Smith Hollow Farms, Martinsburg

Reserve                                   Erinwood Windbrk Loverae Et                       Tom & Erin Uber, Adamsville

Honorable Mention                Cameron Ridge Atwood Lyn Et                     Lakevue Farm, Huntingdon

Honorable Mention                Metts Masterpiece Cara                                 Taylor Mickey, Chambersburg


Dam & Daughter

All-PA                                                Brook Corner Atwood Woozy                       Brook Corner LLC, Lebanon

Brook Corner Door Welsh Et


Reserve                                   Bo Ann Redburst Lily Red                             Tabitha Hauck, Winfield

Tabs Redliner Snowflake Red


Honorable Mention                Brook Corner Shot Winter Et                         Brook Corner LLC, Lebanon

Brook Corner Atwood Woozy


Honorable Mention                Foxmont J Goldwyn Dena Et                         Jenna Fox, Rockwood

Foxmont J Aftershok Dede-Et


Honorable Mention                Walk Le Cold Queenberry                              Leroy & Brenda Walker, Thomasville

Walk Le Boxer Queenpie


Honorable Mention                Mt Glen Dundee Lovely                                Mt Glen Farm, Columbia Cross Roads

Mt Glen Fever Lassie Et


Honorable Mention                Ran Can Alexander Clair                                 Ray & Carol Nell, Gettysburg

Ran Can GC Catalina


Honorable Mention                Fran Kee Dundee Lexus                                  Nye Farms, Fombell

Fran Kee Envy Legndary

Written by 

Related posts

Please Leave a Reply About Our Post