Iowa State and District 1 Holstein Shows

Iowa State and District 1 Holstein Shows

Junior Heifer Calf Class (14)

1 – J-Volker Durham 1254, Jason Volker & Mark Sollien

2 – ArthurCreek ATWD Charlotte, ArthurCreek

3 – ALH GW Atwood 300, Red-E-J Holsteins

4 – Cloverhill DFT London-Red-ET, Clover Hill Farms

5 – Nando Dundee Anna 1250, Eldo Pries

6 – Cloverhill DFT Lakin-Red-ET, Clover Hill Farms

7 – J-Volker Atwood Olivia-ET, Dusty-Hollow Holsteins

8 – E&M Acres Captian 1591-Red, Dale Monroe Family

9 – E&M Acres Beemer 2001, Dale Monroe Family

10 – Lyons-DL Frizz Martina-Red, Lyons Holsteins

 

Intermediate Heifer Calf Class (15)

1 – Banowetz Attic April, Shawn & Levi Banowetz

2 – Lyons-DL Red Velvet-Red, Lyons Holsteins

3 – Sco-Lo-Coons Doorm 2247, Sco-Lo

4 – Regancrest MS Brooklyn-ET, Regancrest

5 – Banowetz Okaliber Moola, Shawn & Levi Banowetz

6 – Robjo Doorman Embrace, Hovden & Steinlage

7 – KishHolm Golden Cash, KishHolm

8 – GBM Annabells Addiction RC, Borba Gibbs Hovden & Steinlage

9 – Henkeseen AV Crystal-Red, Henkeseen Holsteins

10 – DL-Lyonsview Butterscotch, Tucker Lyons

 

Senior Heifer Calf Class (24)

1 – Flower-Brook Coral-Red-ET, KCCK Holsteins

2 – Rosedale Defying Gravity-ET, Shawn & Levi Banowetz

3 – Le-O-La Atwood Lizzy-ET, Le-O-La Holsteins

4 – Poly-Kow California Crush, Gibbs Hovden & Steinlage

5 – Stempfle Doorman 2003, Stempfle Holsteins

6 – Balgonie Capital Gain Elegant, Hovden Lindenbach & Steinlage

7 – Ryan-Vu Alanche Rihanna-ET, High-View Holsteins

8 – Danhof Diamond Sprakle-ET, Regancrest

9 – Sco-Lo Archrival 2037, Sco-Lo

10 – Dusty-Hollow Topgn Erin-Red, Dusty-Hollow Holsteins

 

Summer Yearling Heifer Class (20)

1 – Rockaberyy Abbigayl, Allyn, Gibbs, Hovden, & Steinlage

2 – Schulte-Bros Dun Right, HB Holsteins

3 – Budjon-Vail Drm Zucchini-ET, Regancrest

4 – Banowetz Blake Mella, Shawn & Levi Banowetz

5 – Korian Sanchez Brilliant, Korian Holsteins

6 – Le-O-La Atwood Camden, Le-O-La Holsteins

7 – Cloverhill Aston Martin, Clover Hill Farms

8 – ArthurCreek Sid Yosemite, ArthurCreek

9 – Cloverhill Dundee Anemone, Clover Hill Farms

 

Junior Yearling Heifer Class (15)

1 – Still-Volk Solomon Flo, Olivia Decker

2 – Pappys Doorman Raley, Hovden Sacquitne Sollien & Steinlage

3 – Banowetz Aftshock Penelope, Shawn & Levi Banowetz

4 – St-Jacob Brady Heavenly, Sco-Lo

5 – Esperanza-CC Shareece-Red, Harrison Pagel

6 – Henkeseen Mon March Madness, Henkeseen Holsteins

7 – Moorclose Topgun Legacy, Arthur Acres

8 – Biercrest Sid Lana, Biercrest Farms

9 – Courtlane Hero Dottie, Courtlane

10 – Gibbs BDab Dream, Gibbs

 

Intermediate Yearling Heifer Class (11)

1 – VolkerHovden Dunde Saydi, Hovden & Steinlage

2 – Miss Kress-Hill EJ Allyson, Graisson & Mandy Schmitt, Tyler Dickerhoof

3 – ArthurCreek Sid Caramel, ArthurCreek

4 – Le-O-La Brady Miranda

5 – Cloverhill Salmon Ambrose-ET, Clover Hill Farms

6 – To-Mar Gold Chip Avis, Ronnebaum Dairy

7 – Stempfle Doorman Glimmer, Stempfle Holsteins

8 – Cloverhill Sol Augustana-ET, Clover Hill Holsteins

9 – Esperanza-CC Britt, Harrison Pagel

10 – Courtlane Beemer Dignatray, Courtlane

 

Senior Yearling Heifer Class (11)

1 – Carters-Corner Wh Remi-TW, Fairholm, Legendholm, Demmer, Carter

2 – Banowetz Armani Aspen, Shawn & Levi Banowetz

3 – Stempfle Windbrook Godess-ET, Stempfle Holsteins

4 – Henkeseen Kingboy Wisdom, Henkeseen Holsteins

5 – Cloverhill Reginald Britta, Clover Hill Farms

6 – Stempfle Gold Chip 1846, Stempfle Holsteins

7 – Englidale Smokin Gal, Stardell Farms

8 – My-John Airlift Allison, Red-E-J Holsteins

9 – Quality-Ridge G-Chip Mystic, Quality-Ridge

10 – Lakeshore Doorman Emma-ET, Lakeshore Holsteins

 

District 1 Junior Champion Class

 

State Junior Champion – Still-Volk Solomon Flo, Olivia Decker

State Reserve Junior Champion – Pappys Doorman Raley, Hovden, Sacquitne, Sollien, & Steinlage

Honorable Mention – Rockaberry Abbigayl, Allyn, Gibbs, Hovden, & Steinlage

District 1 Junior Best 3 Females (2)

 

Junior Best 3 Females (4)

1 – Shawn & Levi Banowetz

2 – Stempfle Holsteins

3 – Le-O-La Holsteins

4 – ArthurCreek

 

Premier Breeder of the Heifer Show – Shawn & Levi Banowetz

Premier Exhibitor of the Heifer Show – Shawn & Levi Banowetz

 

Milking Yearling Cow Class (4)

1 – J-Volker Atwood 1121, J-Volker Holsteins

2 – Regancrest Atwd Believe-ET (BU), Regancrest

3 – Farnear Sweet Heart-ET, Farnear Holsteins

4 – Regancrest D Centell-ET, Regancrest

 

Junior Two-Year-Old Cow Class (10)

1 – Biercrest Chelios Tanysha (BU), Biercrest Farms

2 – Hawkeye She’s Electric-Red, Hawkeye Holsteins

3 – Korian Sabathia Bonet, Korian Holsteins

4 – Farnear Alanna Always, Farnear Holsteins

5 – Courtlane Gold Chip Denise, Courtlane

6 – J-Volker Atwood 1071, J-Volker Holsteins

7 – Moondale Atwood Tracy, Moondale

8 – Regancrest Blue Sky, Regancrest

9 – Red-E-J-My Gdream Daring-ET, Red-E-J Holsteins

10 – Henkeseen Windham Raindrop, Henkeseen Holsteins

 

Senior Two-Year-Old Cow Class (13)

1 – Le-O-La Atwood Leanne-ET, Le-O-La Holsteins

2 – Schulte-Bros Hydn Romana-ET, HB Holsteins

3 – Moondale Emilia, Moondale

4 – Henkeseen Daine MC Diamond, Henkeseen Holsteins

5 – Hovden GW Atwood Diva-ET (BU), J-Volker Holsteins

6 – Regancrest Bradell Beta, Regancrest

7 – Lyons-DL Mses Shortcake-Red, Lyons Holsteins

8 – Regancrest Doorman Bria, Regancrest

9 – Stempfle GW Atwood 1707, Stempfle Holsteins

10 – Le-O-La Atwood Lyndi-ET, Le-O-La Holsteins

 

Three-Year-Old Holstein Futurity

1 – Sco-Lo-Kruse D Nemo, John Cannon
2 – Moondale D Perrie, Moondale Farm
3 – Leawood Spice Girl-Red, Korian Holsteins
4 – Moondale-AAA-SF Carefull,  Andrew Adney & Seth Ferguson, Kyle Moon
5 – Henkes-Brook Atw Dawson, Henkeseen Holsteins

 

Junior Three-Year-Old Cow Class (12)

1 – Butlerview Atwood Magic (BU), Shawn & Levi Banowetz

2 – Ms-Aol Cntndr Revive-Red-ET, Pierce, Abby, Kaylee, & Luke Fairbanks

3 – Moondale-AAA-SF Carefull, Moondale-AAA-SF

4 – Henkes-Brook ATW Dawson, Henkeseen Holsteins

5 – Korian Goldwyn Marian-ET, Korian Holsteins

6 – Regancrest G Cinderella-ET, Regancrest

7 – Four-Of-A-Kind Atwood Lei, KCCK Holsteins

8 – Murand McCutchen Lydia, Sco-Lo

9 – Sco-Lo After Hours 2097, Sco-Lo

10 – Lyons-DL Ducati Glitter-Red, Lyons Holsteins

 

 

Senior Three-Year-Old Cow Class (18)

1 – Veckholm Goldwyn Lantona (BU), Jett Kuhens & Cale Baker

2 – Sco-Lo-Kruse D Nemo, Sco-Lo

3 – Ludwigs-DG Gw Atwood Elaney, Lakeshore Holsteins

4 – Hawkeye Absolute Exavier-Red, Hawkeye Holsteins

5 – Biercrest Allthat Jana, Biercrest Farms

6 – Moondale D Perrie, Moondale

7 – Leawood Spice Girl-Red-ET, Korian Holsteins

8 – Henkeseen White Zifandel, Henkeseen Holsteins

9 – Quality-Ridge GoldChip May, Quality-Ridge

10 – Hovden Drman Alora-ET, Dry Hollow Dairy

 

District 1 Intermediate Champion

 

State Intermediate Champion – Veckholm Golwyn Lantona, Jett Kuhens & Cale Baker

State Reserve Intermediate Champion – Sco-Lo-Kruse D Nemo, Sco-Lo

Honorable Mention – Butletview Atwood Magic, Shawn & Levi Banowetz

 

Four-Year-Old Cow Class (10)

1 – Millbrooke Atwood Ooh La LA (BU), Le-O-La Holsteins

2 – Donnaview Goldwyn Eye Candy, Jason Volker & Mark Sollien

3 – Danhof Headliner Dashe-ET, Regancrest

4 – Leawood Rosario-TW, Korian Holsteins

5 – Farnear Tbr Aria Adler-ET, Farnear Holsteins

6 – Banberg Braxton Saltine, Shawn & Levi Banowetz

7 – MS Red-E-J Mogul Kauai-ET, Red-E-J Holsteins

8 – Regancrest Braxton Amara-ET, Regancrest

9 – Moondale Atwood Pammy, Moondale

10 – Scottmore Atwood Mystique, Scottmore Holsteins

 

Five-Year-Old Cow Class (9)

1 – Rokey-Benfer R Cutie-Red-ET, Le-O-La Holsteins

2 – Moondale Tam, Moondale

3 – Farnear-BH Mogul Bug-ET, Le-O-La

4 – Moondale W Tarrie, Moondale

5 – Henkeseen Wind Reagan, Henkeseen Holsteins

6 – Poly-Kow Archer Angie, Jason Steinlage

7 – Ms Duckett Harvue Flicka, Lien, Moon, & Bushmen

8 – Jericho Atwood Sharron, Hawkeye Holsteins

9 – Strein G W Atwood Cailey-ET, Mark Knutson